הסכם לכבוד הדדי - קדם נישואין

?כבר נשואים

מידע אודות ההסכם לאחר נישואין

ערכת "הסכם לכבוד הדדי"

הסכם לכבוד הדדי - קדם נישואין

בחר את השפה להורדת הקובץ

English
Español
Русский
Français
עברית

הנחיות חתימה

הנחיות חתימה

כדי להעניק תוקף משפטי להסכם יש לחתום עליו לפני החתונה בשלושה עותקים בפני נוטריון או רושם הנישואין (רושם הנישואין נמצא במועצה הדתית בה נרשמים לנישואין) או בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה.

עותק אחד עובר לכלה, עותק שני לחתן והעותק השלישי נשאר עם הגוף המאשר את החתימות.

לידיעתכם, אין ביכולת המנסחים לקחת על עצמם אחריות הלכתית או משפטית על ניסוח ההסכם ותקיפותו. כדי לקבל את הייעוץ המתאים, יש לפנות לסמכות הלכתית ו/או משפטית (עורך דין).

גירסה בינלאומית

הסכם לכבוד הדדי -   כולל סעיף בינלאומי

  •  ‘ישראל הצעיר’ בישראל יחד עם דייני “בית דין דאמריקא” – Beth Din of America — ניסחו סעיף נוסף ומיוחד, המעניק סמכות כבורר לבית דין דאמריקא במידה ומי מבני הזוג לא יתגורר במדינת ישראל או היה ומסיבה אחרת כלשהי יימצא שלא ניתן לאכוף הסכם זה בתחום השיפוט בו מתגוררים בני הזוג בעת מי מהם יבקש את אכיפת הוראותיו.
  • ההסכם לכבוד הדדי, הכלול סעיף זה כסעיף י”ח, תורגם למספר שפות: אנגלית, רוסית, צרפתית וספרדית. כולם מוצגים כאן לצד הנוסח בעברית וכוללים את הסעיף הנוסף.

הכנה לחתימה על הגירסה הבינלאומית

בגירסה באנגלית יש לשים לב אל סעיף “R” (ניתן להוריד את הגירסה באנגלית על ידי הקלקה על הדגל האמריקאי שבראש עמוד זה).

בגירסה הבינלאומית בעברית יש לשים לב אל סעיף 18 (י”ח).

גם עבור זוגות הגרים בישראל מומלץ להשתמש בגירסה בעברית בנוסח ההסכם הכולל סעיף י”ח.   

**סעיף י”ח מסמיך את בית הדין של אמריקה (“בית דין דאמריקא”) כבורר במקרה ולא ניתן ליישם את ההסכם בישראל. סעיף זה התווסף בשיתוף עם דייני בית דין דאמריקא. כל זאת כדי לדאוג לכך, במקרה הצורך, שבני הזוג אכן יופיעו בפני בית דין רבני אורתודוקסי לסידור הגט. בחוץ לארץ ללא הסכם בוררות, אדם אינו חייב להופיע בפני בית דין רבני כלשהוא.**

תבחרו את אחד הורסיות לחתימה באחת מהשפות השונות.
תורידו את ההסכם שבחרתם ותדפיסו אותו, בשלושה עותקים

במידה ובחרתם בהסכם הכולל את הסעיף הבוררות הבינלאומית, אז תחתמו בפני נוטריון, ותכינו שלושה עותקים, כאשר כל עותק כולל את ההסכם לכבוד הדדי עם סעיף הבוררות וגם את ההסכם באנגלית של “בית דין דאמריקא” הנמצא בלינק זה:

http://www.theprenup.org/prenupforms.html

בראש העמוד של ההסכם של “בית הדין דאמריקא”, תרשמו בכתב יד:

Appendix B of the Agreement for Mutual Respect Signed on the date of ____

* בהסכם של בית דין דאמריקא בשפה האנגלית, יש למחוק את כל סעיף מספר 2  (Financial and Custody Issues) במתיחת קו דרכו.

מומלץ לחתום על כל שלושת העותקים בפני נוטריון.

כל בן זוג מקבל עותק אחד, והעותק השלישי נשמר אצל הנוטריון.

לידיעתכם, אין ביכולת המנסחים לקחת על עצמם אחריות הלכתית או משפטית על ניסוח ההסכם ותקיפותו. כדי לקבל את הייעוץ המתאים, יש לפנות לסמכות הלכתית ו/או משפטית (עורך דין).

מאמרי הסבר

לשימוש אישי בלבד

כל החומרים באתר כולל טפסים, טקסטים ומאמרים, הינם לשימוש אישי בלבד. ארגונים, מוסדות חינוך ועסקים הרוצים להשתמש ו/או להפיץ כל חומר מתבקשים ליצור קשר עם תנועת ישראל הצעיר הבינלאומית

לקבלת רשות בכתב: office@iyim.org.il.

כרטיסי הסבר לאורחי החתונה
להעלת המודעות להסכם לכבוד הדדי

הצעה לאירוע החתונה מזוג שהתחתן לאחר החתימה על ההסכם

ניתן להורדה. תיצרו קשר לקבלת הקובץ

רקע היסטורי של ההסכם

השימוש הגובר בהסכמי קדם נישואין הינו שלב חיוני בטיהור הקהילה שלנו מהבעיה המצערת של העגונה המודרנית, ובאפשרות של גברים ונשים להתחתן שוב ללא מגבלות.

ההסכם לכבוד הדדי הוא הסכם קדם נישואין למניעת סרבנות גט*. ההסכם מעגן את התפיסה המודרנית של שותפות וכבוד הדדי במסגרת ההלכה היהודית, וכתוצאה אלפי זוגות בישראל חתמו עליו.

רבנים פוסקי הלכה רבים ממליצים לחתום על הסכמי קדם נישואין למניעת סירוב-גט.  בהחלטות של “הסתדרות הרבנים דאמריקה (The Rabbinical Council of America) ביוני, 1993, בהחלטה שכותרתה “בעניין הסכמי קדם נישואין” (“In the Matter of Prenuptial Agreements”). התייחסו להסכם קדם-הנישואין למניעת סירוב-גט.

שנה אחר כך, בשנת 1994, ההחלטה “אישור הסכמי קדם נישואין” (“The Endorsement of Prenuptial Agreements”) אושרה מחדש.

יתר על כן, בשנת 1999 הוציאה ראשי הישיבה של ישיבה אוניברסיטה הודעה בשם “הודעה לעמיתינו הרבניים ולתלמידינו” שהפציר ברבנים,

“לייעץ ולעודד זוגות המתחתנים לחתום על הסכם כזה. השימוש הגובר בהסכמי קדם נישואין הינו שלב חיוני בטיהור הקהילה שלנו מהבעיה המצערת של העגונה המודרנית, ובאפשרות של גברים ונשים להתחתן שוב ללא מגבלות.”

במאי, 2006, הסתדרות הרבנים דאמריקה שוב אישרה מחדש את ההחלטות הקוד’מות שלה, והצהירה, “אף רב לא יערוך חתונה אם לא בוצע הסכם קדם נישואין הולם בנושא נתינת גט.”

כעבור עשור, בהחלטה משנת 2016, הסתדרות הרבנים דאמריקה חייבה כל רב החבר בה לוודא שבכל חתונה שבעריכתו יחתמו על הסכם קדם נישואין למניעת סרבנות גט:

 

“על כן ייקבע שכל חבר של הסתדרות הרבנים דאמריקה חייב להשתמש, בכל חתונה בה הוא הסמכות העורכת אותה (מסדר הקידושין), בנוסף לכתובה, בהסכם קדם נישואין המורשה על ידי רבנים שמונע במאמצי הקהילה שלנו להבטיח נתינת הגט בעיתוי הנכון וללא תנאי.”

*המחקר המקיף של ד”ר לבמור בנושא של הסכמי קדם נישואין למניעת סרבנות גט מתועד בספרה “מנעי עינייך מדמעה: הסכמי קדם נישואין למניעת סירוב גט”, 2009.

היו שותפים אתנו