הפעילויות שלנו

התכנית למורשת יהודית לחירשים וכבדי שמיעה פועלת מאז שנת 2000 והייתה הראשונה להביא את עושרה של היהדות לציבור החירשים וכבדי-השמיעה בישראל. במהלך השנים עברה התכנית התפתחויות שונות כדי להיות מעודכנים למצביהם המשתנים של החירשים בארץ, תוך התמקדות בתכניות לנוער וגישור עם עולם השומעים, באמצעות המסורת היהודית ותכניות המבוססת על המורשת היהודית.

תכנית זו שואפת לחזק את הזהות היהודית והציונית באמצעות פעילויות אינטראקטיביות, בהן מעודדים דיאלוג ושיתוף פעולה פעיל. התכנית מדגישה אירועים מיוחדים במעגל השנה היהודי ומציינת את חגי ישראל. בנוסף, היא פועלת להעצמת נוער חירש וכבדי שמיעה כדי למקסם את הפוטנציאל האישי של כל אחד. התכנית דינמית ומצרפת תכניות חדשות ומרחיבה את שורותיה כדי לשלב חברים נוספים מתוך קבוצת אוכלוסיה זו.

השותפות שלנו עם עמותת שמע לתגבור לימודי מסייעת לנו להרחיב את התכניות שלנו ולהגיע למספר גדול יותר של בני נוער חירשים וכבדי שמיעה בארץ. שמע הינה עמותה ללא מטרת רווח אשר פועלת לקידום חניכים חירשים וכבדי שמיעה ולהשתלבותם בחברה הישראלית. העמותה משתפת פעולה עם מרכזי הלימוד והטיפול של משרד החינוך בערים שונות ברחבי הארץ.

בנוסף למרכזים הרבים של שמע המשתתפים בחגיגת בר/בת המצוה השנתית, בשנת 2017 השיקה IYIM תכניות שיתוף נוספות עם העמותה, כולל טיולי מסורת בירושלים, מסעות פסח למתבגרים, ועוד.

Programming for Youth and Young Adults

Programming for Youth and Young Adults
Annual Bar & Bat Mitzvah Celebration

חגיגות בר/בת מצוה שנתיות

זו תכנית חצי-שנתית אשר כוללת חינוך יהודי מעמיק ואירוע יומי עבור צעירים חירשים וכבדי שמיעה מכל רחבי הארץ, הבאים לחגוג אירועים מיוחדים במעגל החיים היהודי יחד עם בני גילם, משפחותיהם וצוות מבתי הספר. המשתתפים מגיעים מערים רבות בארץ, מאילת בדרום ועד ליישובים בגבול הלבנון ומתכנסים לחגיגת בר/בת מצוה גדולה, הכוללת טקס, סעודה חגיגית וסיור בעיר העתיקה בירושלים.

Poland Heritage Tour Fund

קרן לטיולי מסורת לפולין

נהוג בארץ שתלמידי כיתות י”א נוסעים לפולין עם בני כיתתם למסע חינוכי ורגשי לאורך ההסטוריה היהודית בת-זמננו. עבור תלמידים חירשים וכבדי-שמיעה משמעות המסע הזה הוא הרבה מעבר להסטוריה עצמה – זוהי חוויה חברתית מהותית אותה הם חווים עם חבריהם השומעים והחירשים גם יחד.

בכל שנה יש מספר תלמידים חירשים שאינם יכולים לעמוד בהוצאות הגבוהות של נסיעה זו, בעיקר בגלל המצב הכלכלי של משפחותיהם, ואנו מעניקים מלגות בעזרתם של התורמים לנו.

The Jewish Deaf Empowerment and Achievement Fund (J-DEAFund)

הקרן היהודית להעצמה ולהישגים עבור חירשים (J-DEAFund)

עם השקת ה- J-DEAFund (הקרן היהודית להעצמה ולהישגים עבור חירשים) בשנת 2015, IYIM העניקה מלגות פיילוט לשני סטודנטים שהוריהם חירשים שלולא מלגות אלה לא היו יכולים לשאת בהוצאות ההשכלה הגבוהה שלהם. תכנית זו זכתה להצלחה רבה והסטודנטים המבריקים, הלומדים לתארים במשפטים ובעבודה סוציאלית, מקווים שבעתיד יוכלו להשתמש בידע שרכשו כדי לסייע לקהילת החירשים וכבדי השמיעה.

IYIM מקווה להרחיב את תכנית המלגות, כדי לסייע למספר רב יותר של סטודנטים להגשים את חלומותיהם האישיים, ובו בזמן להעצים את קהילת החירשים.

Around the Jewish Year

במעגל השנה היהודי

IYIM עורכת אירועים במהלך השנה, כהכנה לחגי ישראל. אירועים אלה מתקיימים בערים רבות, ביניהן טבריה, נתניה, רעננה, ירושלים, בית שמש, מודיעין, אפרת, תל אביב, באר שבע ואילת. פעילויות אלה הינן אינטראקטיביות וויזואליות ומוצעות לכל המשתתפים הקבועים ולאחרים. הפעילויות כוללות ערכים חינוכיים מעשיים לחיי היומיום, בנוסף לנושאים כלליים שונים.

אירועים גדולים יותר נערכים בימים מיוחדים, ואז מספר מתנ”סים וחוגים חוץ-בית ספריים נפגשים ומשתפים פעולה עם IYIM – מסיבות חנוכה ופורים, הופעות של להקות חירשים, סדר ט”ו בשבט, מסע פסח לצעירים, טקסים ביום הזכרון לחללי צה”ל וביום ירושלים, ועוד רבים אחרים.

The Center for preparation for IDF & National Service

מרכז ההכנה לקראת שירות צבאי ולאומי

השירות הצבאי והלאומי הוא שלב מרגש, אך לפעמים מפחיד, עבור כל צעיר ישראלי, ועוד יותר עבור החירשים וכבדי השמיעה בארץ.

IYIM שואף לסייע בתהליך זה על ידי:

  • הענקת תמיכה מלאה לצעירים חירשים וכבדי-שמיעה לכל אורך הדרך – החל מקבלת ה”צו הראשון”, קביעת תורים אצל אנשי המקצוע הצבאיים ומפקדיהם, הכנה למטווחים – וכל הפרטים האחרים עד ליום שחרורם.
  • הענקת תובנות מקצועיות לארגוני הצבא והשירות הלאומי כדי להעשיר את הידע שלהם על עולמם של הצעירים החירשים וכבדי-השמיעה.

IYIM מאמינה כי באמצעות הכנה מתאימה והכוונה במהלך השירות הצבאי והלאומי, ניתן לקבוע את התוואי להמשך החיים, בו כל צעיר יבין כי הוא מסוגל ומוכן לחיות כמבוגר המנהל חיים עצמאיים ופעילים כחלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית.

Jewish Heritage Tours in Israel

טיולי מסורת בארץ

צעירים יהודיים חירשים וכבדי-שמיעה מכל רחבי הארץ משתתפים בטיולי מסורת למקומות הקדושים, לאתרים מקראיים וכמובן, לירושלים.

המדריכים מלווים את הטיולים בשפה מדוברת ושפת הסימנים. עבור רבים מהמשתתפים זוהי הפעם הראשונה שבה הם מטיילים יחד עם בני גילם באתרים הקדושים בישראל וחווים חוויה חברתית וחינוכית גם יחד.

בנוסף, IYIM גאה לשתף פעולה עם עמותת שמע לתגבור לימודי בארגון מסעות של שלושה ימים בחול המועד פסח.

Israel’s Elderly and Holocaust Survivors

בני הגיל השלישי וניצולי שואה

IYIM עובדת בשיתוף פעולה עם אגודת החירשים בישראל (אח”א) כדי להפעיל תכניות מורשת לבני הגיל השלישי ולניצולי שואה חירש וכבדי שמיעה בארץ. התכנית פועלת ב- 16 ערים בארץ ומתרכזת בחגי ישראל ובימים לאומיים, כמו יום השואה, יום הזכרון לחללי צה”ל, יום העצמאות ויום ירושלים.

הצטרפו כשותפים