פגוש את מנכ"ל התכנית

רב חנוך ירס

רב חנוך ירס קיבל תואר וסמיכה לרבנות בידי הישיבה יוניברסיטי בנו יורק. עם עלייתו לארץ בשנת 1991 הצטרף הרב ירס לעמותה למורשת יהודית עבור החירשים - ומשנת 2010 IYIM - אשר משרתת כיום אלפי חירשים וכבדי שמיעה בארץ. בנוסף, רב ירס משרת כרבה של קהילת "בית ישראל" בשכונת ימין משה בירושלים. מעבר לתפקידים חיוניים אלה, הרב ירס מוסמך כפסיכולוג בית-ספר ומשרת כפסיכולוג הראשי של מועצת מטה בנימין. הרב ירס גר עם אשתו וחמשת ילדיהם בירושלים.

התפתחותה של התכנית

למעלה מעשרה אחוזים מאוכלוסיית ישראל סובל מירידה בשמיעה, וכל אדם שלישי מעל גיל 65 סובל מליקוי שמיעה. אובדן שמיעה משפיע על כל חלקי האוכלוסיה ועל כל המגזרים הסוציואקונומיים. פגיעה בשמיעה מקשה על התקשורת בין אנשים ועל השתלבותם של החירשים בחברה הכללית, ובנוסף עלולה לחשוף אותם לסיכונים שונים (מקור: www.kolzchut.org.il).

היוזמה להקמת תכנית זו לפני שנים רבות נתקבלה דרך פניה מצד אגודת החירשים בישראל להפעיל תכניות מסורת יהודית במרכזי הקהילה שלהם ב- 15 ערים בארץ. תכנית זו אחראית גם להצגת סימני המסורת היהודיים בשפת הסימנים בעברית.

בנוסף, הצורך לחנך את קהילת החירשם במורשת היהודית חשובה יותר כיום ממה שהיה בפתיחת התכנית, ומשום כך אנו מציגים יוזמות לתכניות חדשות לעתים קרובות. אנחנו גם עובדים בשיתוף פעולה הדוק עם עמותת שמע לתגבור לימודי, שם אנחנו מרחיבים את טווח התכניות וכוללים יוזמות העצמה עבור צעירים חירשים.

בגלל הדיאלוג הממושך והפעילויות עם קהילת החירשים במהלך 13 השנים האחרונות, הצלחנו לזהות ולקדם את הצרכים הבאים עבור קהילת החירשים וכבדי השמיעה בארץ:

1) קבלתם בקרב קהילת השומעים, 2) יהדות חווייתית עם בני גילם, 3) פעילויות חברתיות עם בני גילם, אשר מפיגות תחושות של אי-נעימות, 4) שבירת המחסומים וקבלתם לשורות החברה הכללית, 5) העצמה באמצעות ידע, 6) הכללתם בקרב בני נוער, 7) טקסים באירועים מיוחדים במעגל החיים – ברמה האישית והקבוצתית, 8) היכרות בין קהילות חירשים בתפוצות וקהילות חירשים בארץ, 9) סיוע בשעת משבר, כולל בתקופות מלחמה, 10) ייעוץ רבני-דתי, 11) קביעת סימנים חדשים (סימנים אשר נוצרו במיוחד עבור מילים במורשת היהודית).

הצטרפו כשותפים